20 maja 2024

CZY AI NAS PRZEGONI? KIM JEST CZŁOWIEK?

Trochę ostatnio słuchałem na temat sztucznej inteligencji, jej możliwości, możliwych pożytków, które może przynieść jej wykorzystanie, czy też zagrożeń, które może wywołać.

Nie da się ukryć, że  jej rozwój jest bardzo dynamiczny. Stąd wynikają nie tylko pytania praktyczne, ale też filozoficzne.

Jakie?

Choćby to: kim jest człowiek, skoro niedługo w większości kwestii, które angażują ludzką inteligencję, nawet jakiś zakres twórczości, sztuczna inteligencja będzie lepsza, wydajniejsza?

Kim jest człowiek? Jaka będzie jego przyszłość? Czym będzie się różnił od maszyn obdarzonych kolejnymi wersjami sztucznych inteligencji?

W jednej z dyskusji o przyszłych możliwościach AI padły słowa, że - w związku z tym, iż wszystko zmienia się bardzo szybko - nie da się przewidzieć, co się stanie.

Mi się wydaje, że za kilka lat, za jakiś czas, człowiek - przytłoczony tym, co sam stworzył - nie znajdując w sobie odpowiedzi, zacznie ponownie pytać swego Stwórcę o to kim jesteśmy, jakie jest nasze miejsce w tym świecie, jakie jest nasze ostateczne przeznaczenie... 

... a może nawet nie tyle na uniwersytetach, ale na politechnikach zagoszczą wydziały teologiczne.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz